Aktuálně (leden 2023) pro Vás máme

novou podobu webu programu Právní poradna IuRe.

Tady je pak nová on-line poradna.

Níže uvedené již slouží pouze jako archiv.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

zadost o zastaveni exekuci pro nemajetnost

Vloženo: 03.03.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

mam 9 ex.z 1.manzelstvi,do 2.manzelstvi jsem prisla s taskou svrsku a take s predmanzelskou smlouvou,v ktere je jasne receno,ze mam k uzivani 2mistnosti manz.rodicu se zarizenim manzela.Presto me navstivili jiz 2exekutori-smlouvu videt nechteli a sli sepisovat i do mistnosti,kde bydli tchyne a dokonce do patra,ktere vlastni vuci me cizi osoba a ja tam nemam pristup.zis kala jsem info na ex.komore,abych obeslala exekutory se zadosti o zast.ex.z duv.nemajetnosti,ale zaroven me bylo naznaceno,ze je tim vlastne privedu k sobe a z toho mam hruzu-az zabavi cizi veci po celem dome a jak je budu slozite dostavat zpet a jeste vetsi obavy mam z toho,ze me nezastihnou doma a vylamou zamky a ostuda po cele vsi.prijem nemam a ani v dohl.dobe mit nebudu.dekuji za odp. 

Text odpovědi: 

Dobrý den,

nejprve chci upozornit, že Vaše závazky nemohou být uspokojeny z majetku Vašich
příbuzných, a to ani z majetku Vašeho manžela, neboť tyto závazky vznikly před uzavřením druhého manželství (a nespadají tedy do společného jmění manželů).

 

Občanský soudní řád umožňuje zastavit exekuci pro nemajetnost (§ 268 odst. 1 písm. e, o.s.ř.) a exekutor, resp. soud z tohoto důvodu zastavuje exekuci sám, bez návrhu. Bývá to obvykle v případech, kdy exekuce již skutečně začala probíhat a při ní vyšlo najevo, že majetek nepostačuje ani na úhradu nákladů exekuce.

 

Je možné podat i návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost, ale exekutor resp. soud musí vždy posoudit situaci dlužníka a vymahatelnost pohledávky sám. V praxi to bude znamenat, že se exekutor pokusí provézt exekuci nejdříve srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky a prodejem movitých věcí a pokud ani jeden z těchto pokusů nepřinese uspokojivý výsledek, exekuci zastaví.

 

Je tedy nutné prokázat, že majetek nacházející se ve Vašem domě, není ve Vašem vlastnictví, protože exekutor má právo zabavit téměř všechny věci, o nichž se lze domnívat, že patří povinnému (dlužníkovi). Je pak na vlastníkovi věci, který není dlužníkem, aby prokázal, že se nejedná o věci dlužníka.

 

Při soupisu věcí je třeba trvat na ustanovení předmanželské smlouvy, dále je jako důkaz vlastnictví možné předložit jakékoliv dokumenty (faktury, paragony nebo jiné doklady vystavené na jméno, kupní smlouvy atd.), popřípadě využít svědectví třetích osob.

 

Pokud již přímo došlo k zabavení majetku, který není ve vlastnictví dlužníka, je možné podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu, a to do 30 dnů ode dne, kdy se navrhovatel – tedy vlastník věci o soupisu věci dozvěděl (zpravidla od okamžiku, kdy k soupisu došlo). V případě, že exekutor věc ze soupisu nevyškrtne, je možné podat vylučovací žalobu k exekučnímu soudu. 

 

Nutno také zvážit, zda Vaše závazky vznikly za trvaní Vašeho prvního manželství, a jakým způsobem došlo k vypořádání společného majetku po zániku manželství. Pokud k vypořádání nedošlo, je závazky možné uhradit i z majetku, který spadal do společného jmění manželů (tedy do společného majetku Vás a Vašeho prvního manžela).

 

S pozdravem tým IuRe