Novinky Slidilove.cz

Syndikovat obsah
Aktualizace: 1 min 42 sek zpět

Generální advokát při Soudním dvoru EU vydal stanovisko k případu Ryneš

Čt, 2014-07-10 16:01

Generální advokát při Evropském soudním dvoru vydal dnes stanovisko k předběžné otázce, zda se na případy umísťování kamer fyzickými osobami má vztahovat směrnice a zákon o ochraně osobních údajů. V případu Ryneš, který se týká případu instalace kamery na rodinný dům v Třebíči se na Evropský soudní dvůr obrátil s předběžnou otázkou Nejvyšší správní soud.

číst dál

IuRe hledá kandidáta/kandidátku na pozici "Vedoucí a koordinátor/ka kampaně"

Pá, 2014-07-04 17:25

IuRe chystá rozsáhlou kampaň na téma "Transatlantická obchodní dohoda vs. demokracie" zaměřenou na vyvolání veřejné diskuse a vytvoření aktivní platformy, která s podporou široké veřejností prosadí u reprezentantů ČR v Evropském parlamentu i Radě odmítnutí TTIP ve stávající podobě. Pro tuto kampaň hledáme vhodného kandidáta na pozici "vedoucího a koordinátora kampaně" od září 2014 na 18 měsíců s možností další spolupráce.

číst dál

Stát zbytečně archivuje více než 3 miliony vzorků krve novorozenců. IuRe dává návod, jak dosáhnout likvidace vzorku.

Čt, 2014-06-26 16:15

Již od poloviny 80. let jsou v ČR ve čtyřech nemocnicích centrálně archivovány kartičky s osobními údaji a krevními vzorky všech novorozenců, z nichž jsou po narození dítěte prováděna vyšetření na predispozice k různým chorobám. V současné době jde o více než 3 miliony těchto kartiček. Podle nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) je archivace vzorků, z nichž lze například i po desítkách let získávat informace o lidské DNA, zřejmě prováděna bez vědomí rodičů dětí i bez jiného právního titulu.

číst dál

Veřejné konzultace k Translatlantické dohodě TTIP

Čt, 2014-06-26 10:17

Do 13. července 2014 (neděle)  mají lidé možnost zapojit se do veřejných konzultací Evropské komise k Transatlantické dohodě TTIP (o TTIP jsme psali zde) - EDRi připravilo manuál s doporučeními pro zodpovězení položených otázek. Svůj názor můžete sdělit v jakémkoli oficiálním jazyku EU včetně češtiny.

číst dál

Co můžete dělat proti archivování vašich krevních vzorků?

Pá, 2014-06-20 14:25

Minimálně od poloviny 80. let jsou v ČR uchovávány tzv. screeningové kartičky s krevními vzorky všech novorozenců. Krevní vzorky jsou získány při provádění tzv. novorozeneckého screeningu, což je vyšetření, jehož cílem je odhalení predispozic k několika závažným nemocem u novorozenců. Postupně se tak vytvořila databáze více než 3 milionů krevních vzorků.

číst dál

Papírové kupony namísto Opencard by byly dobrým řešením

Po, 2014-06-09 23:22

Praha v současné době narychlo řeší problém s licencemi na městskou čipovou kartu Opencard. Jako krizové řešení je přitom prezentován přechod zpět na papírové tramvajenky a předplatní kupony, který je přirovnáván k návratu od elektrických tramvají ke koňkám. Nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), která se kartě Opencard věnovala od jejího vzniku zejména pokud jde o otázku ochrany dat oponuje, že návrat k papírovým kuponům vůbec není špatné řešení.

číst dál

NSS zamítl kasační stížnost ÚOOÚ ve věci policejní databáze DNA

Po, 2014-06-09 14:33

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Úřadu pro ochranu osobních údajů týkající se existence databáze DNA. Stížnost směřovala proti rozsudku Městského soudu v Praze, který rozhodl v prospěch Policie ČR v konkrétním případě kontroly ze strany ÚOOÚ. Zajímavé je, že se v obou případech jedná o DNA profil člověka, kterého v současnosti IuRe právně zastupuje v jeho sporu proti ministerstvu vnitra, v kterém se domáhá likvidace svého profilu DNA v policejní databázi.

číst dál

Zahájeny veřejné konzultace překladu licence Creative Commons 4.0

St, 2014-06-04 10:25

V pondělí 2. 6. 2014 byly zahájeny veřejné konzultace českého překladu licencí Creative Commons 4.0.

Veřejný návrh překladu základní verze licence Creative Commons BY-NC-SA 4.0 naleznete na www.tiny.cc/cc4-cz-pd
Ostatní verze licence z ní dají dovodit pouhým seškrtáním příslušných pasáží. Pro lepší přehlednost je návrh doplněn i anglickým originálem.

číst dál

Akční den WePromise (15.5.2014) – Propojení kandidátů do Evropského parlamentu a jejich voličů nad tématem digitálních práv

St, 2014-05-14 19:27

Koalice 36 nevládních organizací z celé Evropy vyzývá v rámci kampaně WePromise každého, aby se zapojil do celoevropské akce, jejímž cílem je zajistit, aby při volbách do Evropského parlamentu byli zvoleni ti kandidáti, kteří budou hájit naše digitální práva, jako je svoboda internetu, ochrana soukromí a osobních údajů nebo r

číst dál

Studuješ práva a hledáš praxi? My hledáme tebe!

St, 2014-05-07 15:45

Zajímají tě digitální práva a chceš pomáhat lidem v nouzi?

Provozujeme online právní poradny pro oblast ochrany soukromí (www.slidilove.cz) a oblasti pracovního a nájemního práva a exekucí (www.iure.org).

Hledáme studenty právnických fakult/dobrovolníky, kteří by pomohli se zodpovídáním dotazů (pod supervizí), případně se zapojili do dalších našich činností.
Zaujalo tě to? Napiš e-mail na iure@iure.org a povíme ti víc!

číst dál

Přetahování s Policejním prezidiem o pokyn upravující nakládání s DNA

Pá, 2014-04-11 17:34

Policejní prezidium nám soustavně odmítá poskytnout kompletní nový pokyn policejního prezidenta upravující nakládání s DNA č. 250/2013. Už v prosinci jsme se na Policejní prezidium obrátili s žádostí o informace o využívání provozních a lokalizačních údajů a vedle toho i o informace týkající se využívání analýz DNA. Policejní prezidium nám nejprve pokyn odmítlo poskytnout s tím, že jde o interní akt.

číst dál

Soudní dvůr Evropské unie: Plošné shromažďování provozních a lokalizačních údajů na základě směrnice o data retention je neústavní

Út, 2014-04-08 12:29

 Soudní dvůr Evropské unie dnes vynesl dlouho očekávaný rozsudek ve věci ústavnosti tzv. směrnice o data retention, která upravuje povinnost plošně uchovávat provozní a lokalizační údaje o elektronických komunikacích.

číst dál

Partneři

 

            

Pro bono aliance European Digital Rights
 
Kohovolit.eu
Yeseter 
Jobs.cz