Novinky Slidilove.cz

Syndikovat obsah
Aktualizace: 6 hodin 7 min zpět

Evropská komise ukázala strach z demokracie, po Evropě se chystají protestní akce

Pá, 2014-09-12 18:05

Ve čtvrtek 10.9. Komise bezprecedentně odmítla zaregistrovat tzv. europetici – evropskou občanskou iniciativu, která žádá zastavení poloutajeného vyjednávání a podpisu dvou kontroverzních mezinárodních smluv o obchodu a ochraně investic.  Transatlantickou obchodní a investiční úmluvu (TTIP, či také TAFTA) vyjednává Evropská unie od roku 2013  s USA a Kanadsko-evropskou obchodní úmluvu chce podepsat s Kanadou. 

číst dál

Nemocnice proti vůli pacientů odmítají likvidovat desítky let uchovávané biologické vzorky

Pá, 2014-08-29 09:41

Podle nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) jsou v České republice ve velikém množství uchovávány biologické vzorky krve, a to i proti vůli pacientů. To vše se podle IuRe děje v rozporu se zákonem a může za to zřejmě velmi široký výklad toho, co by mělo být součástí zdravotnické dokumentace.

číst dál

Jak pokračuje likvidace DNA vzorků z novorozeneckého screeningu?

Pá, 2014-08-08 11:19

Před měsícem a půl jsme pro vás vytvořili návod, jak žádat o likvidací vašich krevních vzorků nebo vzorků vašich dětí, které byly odebrány při novorozeneckém screeningu a jsou dále uchovávány.

číst dál

Jak funguje internet? Příručku EDRi přeložilo IuRe do češtiny

Út, 2014-07-29 12:22

Tento text má těm, kteří se podílejí na vytváření pravidel, poskytnout základní přehled o internetu a s ním souvisejících technologiích. Jeho cílem je poskytnout přehledné základní informace o některých základních technologiích, které tvoří páteř internetu. Doufáme, že bude cennou referencí, pomůže vám vyznat se v žargonu a objasní, jak funguje otevřený internet, na kterém v současné době závisí tolik občanských svobod a takové množství ekonomických aktivit.

číst dál

Generální advokát při Soudním dvoru EU vydal stanovisko k případu Ryneš

Čt, 2014-07-10 16:01

Generální advokát při Evropském soudním dvoru vydal dnes stanovisko k předběžné otázce, zda se na případy umísťování kamer fyzickými osobami má vztahovat směrnice a zákon o ochraně osobních údajů. V případu Ryneš, který se týká případu instalace kamery na rodinný dům v Třebíči se na Evropský soudní dvůr obrátil s předběžnou otázkou Nejvyšší správní soud.

číst dál

IuRe hledá kandidáta/kandidátku na pozici "Vedoucí a koordinátor/ka kampaně"

Pá, 2014-07-04 17:25

IuRe chystá rozsáhlou kampaň na téma "Transatlantická obchodní dohoda vs. demokracie" zaměřenou na vyvolání veřejné diskuse a vytvoření aktivní platformy, která s podporou široké veřejností prosadí u reprezentantů ČR v Evropském parlamentu i Radě odmítnutí TTIP ve stávající podobě. Pro tuto kampaň hledáme vhodného kandidáta na pozici "vedoucího a koordinátora kampaně" od září 2014 na 18 měsíců s možností další spolupráce.

číst dál

Stát zbytečně archivuje více než 3 miliony vzorků krve novorozenců. IuRe dává návod, jak dosáhnout likvidace vzorku.

Čt, 2014-06-26 16:15

Již od poloviny 80. let jsou v ČR ve čtyřech nemocnicích centrálně archivovány kartičky s osobními údaji a krevními vzorky všech novorozenců, z nichž jsou po narození dítěte prováděna vyšetření na predispozice k různým chorobám. V současné době jde o více než 3 miliony těchto kartiček. Podle nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) je archivace vzorků, z nichž lze například i po desítkách let získávat informace o lidské DNA, zřejmě prováděna bez vědomí rodičů dětí i bez jiného právního titulu.

číst dál

Veřejné konzultace k Translatlantické dohodě TTIP

Čt, 2014-06-26 10:17

Do 13. července 2014 (neděle)  mají lidé možnost zapojit se do veřejných konzultací Evropské komise k Transatlantické dohodě TTIP (o TTIP jsme psali zde) - EDRi připravilo manuál s doporučeními pro zodpovězení položených otázek. Svůj názor můžete sdělit v jakémkoli oficiálním jazyku EU včetně češtiny.

číst dál

Co můžete dělat proti archivování vašich krevních vzorků?

Pá, 2014-06-20 14:25

Minimálně od poloviny 80. let jsou v ČR uchovávány tzv. screeningové kartičky s krevními vzorky všech novorozenců. Krevní vzorky jsou získány při provádění tzv. novorozeneckého screeningu, což je vyšetření, jehož cílem je odhalení predispozic k několika závažným nemocem u novorozenců. Postupně se tak vytvořila databáze více než 3 milionů krevních vzorků.

číst dál

Papírové kupony namísto Opencard by byly dobrým řešením

Po, 2014-06-09 23:22

Praha v současné době narychlo řeší problém s licencemi na městskou čipovou kartu Opencard. Jako krizové řešení je přitom prezentován přechod zpět na papírové tramvajenky a předplatní kupony, který je přirovnáván k návratu od elektrických tramvají ke koňkám. Nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), která se kartě Opencard věnovala od jejího vzniku zejména pokud jde o otázku ochrany dat oponuje, že návrat k papírovým kuponům vůbec není špatné řešení.

číst dál

NSS zamítl kasační stížnost ÚOOÚ ve věci policejní databáze DNA

Po, 2014-06-09 14:33

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Úřadu pro ochranu osobních údajů týkající se existence databáze DNA. Stížnost směřovala proti rozsudku Městského soudu v Praze, který rozhodl v prospěch Policie ČR v konkrétním případě kontroly ze strany ÚOOÚ. Zajímavé je, že se v obou případech jedná o DNA profil člověka, kterého v současnosti IuRe právně zastupuje v jeho sporu proti ministerstvu vnitra, v kterém se domáhá likvidace svého profilu DNA v policejní databázi.

číst dál

Zahájeny veřejné konzultace překladu licence Creative Commons 4.0

St, 2014-06-04 10:25

V pondělí 2. 6. 2014 byly zahájeny veřejné konzultace českého překladu licencí Creative Commons 4.0.

Veřejný návrh překladu základní verze licence Creative Commons BY-NC-SA 4.0 naleznete na www.tiny.cc/cc4-cz-pd
Ostatní verze licence z ní dají dovodit pouhým seškrtáním příslušných pasáží. Pro lepší přehlednost je návrh doplněn i anglickým originálem.

číst dál

Partneři

 

            

Pro bono aliance European Digital Rights
 
Kohovolit.eu
Yeseter 
Jobs.cz