Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Dohoda o rozvázání pracovního poměru

Vloženo: 24.03.2016
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den mám na vás dotaz.K poslednímu dni v únoru jsem skončila nemocenskou,zaměstnavatel mi odeslal na okresní správu soc,zabezpečení ukončení neschopenky.Od 1.3.2016 jsem do práce nenastoupila,protože mé místo je již obsazeno jinou paní,a já jsem domluvená se zaměstnavatelem že po skončení neschopnosti podepíši výpověd.Jelikož zaměstnavatel je delší dobu nemocen,jednala jsem se zástupcem a to dne.23.3.2016 hned jsem informovala zaměstnavatele že jsem těhotná v pátém týdnu,ale bohužel nemám vystavenou neschopenku od 7.3,kdy ještě trvala ochranná lhůta,gynekolog mě jí zpětně nevystaví.mám jen od něj potvrzení o těhotenství.Zaměstnavatel trvá na výpovědi,že mi jinak nechají podepsat výpověd pro absenci v zaměstnání a nebude to dohodou.Zatím jsem výpověd nepodepsala.Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
vzhledem k tomu, že důvodem pro nemožnost výkonu práce po skončení pracovní neschopnosti byla skutečnost, že Vám zaměstnavatel oznámil, že Vaše místo bylo obsazeno jinou zaměstnankyní a nemá pro Vás práci, vznikla na straně zaměstnavatele tzv. překážka v práci.
 
Zaměstnavatel byl povinen překážku odstranit a opět Vám začít práci přidělovat, příp. ukončit pracovní poměr výpovědí z organizačních důvodů (a s Vaším nárokem na nemalé odstupné). 
 
Rozhodně tedy zaměstnavatel není oprávněn Vám dát výpověď z pracovního poměru s odůvodněním, že jste po skončení pracovní neschopnosti nenastoupila do práce. 
Navíc, pokud Vás po skončení pracovní neschopnosti ani písemně nevyzval k nástupu do zaměstnání, byla by věrohodnost jeho tvrzení o Vašem svévolném nenastoupení do práce velmi oslabena. 
 
Zákoník práce navíc přímo zakazuje zaměstnavateli
- dát zaměstnankyni výpověď  v ochranné době, tj. v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou, 
- okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.
Z uvedeného zákazu však platí výjimky uvedené v § 54 zákoníku práce, např. těhotné zaměstnankyni může dát zaměstnavatel výpověď z důvodu, pro který by jí mohl okamžitě zušit pracovní poměr (takovým důvodem by bylo, že zaměstnankyně porušila povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem).ne
 
S ohledem na to, že se v současné době nacházíte vzhledem ke svému těhotenství v ochranné době a zaměstnavatel má tak velmi ztíženou možnost ukončit Váš pracovní poměr výpovědí, Vám doporučujeme pečlivě zvážit, zda pracovní poměr ukončit dohodou (rozhodně však nikoliv zpětně k 1.3.), nebo v něm setrvat a trvat na tom, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle pracovní smlouvy, pokud Vám to samozřejmě Váš zdravotní stav dovolí. 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights