Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Doprovod rodinného příslušníka k lékaři při pružné pracovní době

Vloženo: 01.12.2021
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, prosím o aktuální informaci k dotazu ze dne 20.07.2018:
"https://www.iure.org/d/14/89/poradna/doprovod-rodinneho-prislusnika-k-lekari-pri-pruzne-pracovni-dobe"
Můj zaměstnavatel mi doposud uznával celodenní nepřítomnost i ve dnech, kdy je stanovena „pružná“ pracovní doba, nyní mi ovšem sdělil, že od příštího roku 2022 bude změna ve výkladu § 199 zákoníku práce, a to tak, že již nepůjde tuto překážku v práci uznat jako celodenní nepřítomnost, ale pouze v délce 5 hodin, a to bez možnosti výjimek. Zbytek pracovní doby by mi byl tedy uznán jako „neplacené volno“ nebo bych si hodiny musela nadělat (tj. 3 hodiny v takový den, při odečtení zákonné přestávky na jídlo a oddech).
Moje 80ti letá maminka dojíždí několik let k lékaři mimo místo svého bydliště a její zdravotní stav již nyní vyžaduje nutný doprovod (cca 1x za 1-3 měsíce). Její ošetřující lékař má ordinační hodiny bohužel pouze v úterý a čtvrtek, což přesně koresponduje se dny, kdy je stanovena pružná pracovní doba (pevná prac.doba v ÚT+ČT je 08-13h, pružná 06-08 a 13-15:30h). Tyto návštěvy lékaře zaberou opravdu můj celý pracovní den, neboť brzy ráno se začíná odběrem krve, čeká se 2 hodiny na výsledky, poté následuje vyšetření lékařem, dále vyzvednutí speciálních léků v lékárně a jejich následná aplikace u zdravotní sestry, kde také pacient čeká, až přijde na řadu. Pokud je ještě matka odeslána např. na rentgen nebo další vyšetření, doba se prodlužuje. Započítám-li k tomu cestu tam a zpět (cca 3 hodiny), zabere mi někdy takový doprovod i více než 12 hodin.
Prosím Vás tedy o aktuální či připravovaný výklad zákona a předem děkuji za odpověď a za pochopení.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

není nám známo, že by mělo dojít ke změně výkladu Vámi zmiňovaného ustanovení. Nadále platí, že je zaměstnavatel povinen Vám v případě, že je nutné doprovodit Vašeho rodinného příslušníka (matku) do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení, máte nárok na poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights