Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Dovolená ve výpovědní lhůte

Vloženo: 09.11.2020
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den chtěl jsem se zeptat zda mám nárok na dovolenou kterou mám 21 dní ? začal jsem pracovat v průběhu ledna a dvouměsíční výpovědní lhůta mě skončí 28 prosince chtěl jsem odpracovat celí listopad a prosinec si vybrat dovolenou kterou mí nechtějí umožnit co mám dělat a na co mám nárok děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dovolenou určuje vždy zaměstnavatel (§ 217 zákoníku práce). Pokud Vám zaměstnavatel neumožní čerpat ve výpovědní době dovolenou, máte nárok na to, aby Vám za nevyčerpanou část dovolené byla vyplacena náhrada mzdy nebo platu (ust. § 222 zákoníku práce).
Pokud byste nastupoval po ukončení zaměstnání u stávajícího zaměstnavatele do nového pracovního poměru, může dojít na základě Vaší žádosti, učiněné před skončením stávajícího pracovního poměru, a po dohodě zaměstnavatelů k převedení nevyčerpané části dovolené k novému zaměstnavateli (ust. § 221 zákoníku práce).

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights