Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Exekuce

Vloženo: 14.11.2021
Kategorie: 
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Text otázky: 

Dobrý den prosím o radu jsem zaměstnaná na smlouvu jsem samozivitelka se 3detma zaměstnavateli přišlo usnesení od exekutora že chce celou mou výplatu zadržet a zaslat jemu vůči němu dluhu že to je v kolonce usnesení napsáno .zaměstnavatel mi drží výplatu a mám to vyřešit do týdne s exekutorem poradila jsem se s bezplatným právníkem mám napsat odvolání exekutorovi ale nevím teď zda stačí zaslat zaměstnavateli opis odvolání co zašlu exekutorovy a po té mi může zaměstnavatel výplatu pustit.me řekl že si to mám vyřídit sama mám nato týden jinak zašle vše exekutorovy nevím jak se mám k tomu postavit a řešit děkuji za odpoved

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ve Vaší věci byla pravděpodobně nařízena exekuce srážkami ze mzdy. V rámci exekuce srážkami ze mzdy, však nelze postihnout celou mzdu dlužníka, ale pouze tzv. zabavitelnou část. Nezabavitelná částka, tedy částka, která Vám jako dlužníkovi musí zůstat, činí minimálně 7.872,75 Kč. Za každou vyživovanou osobu se pak započítává 1/3 nezabavitelné částky, tedy 2.624,25 Kč. Jelikož máte tři děti, a pokud máte vůči všem třem dětem vyživovací povinnost (tj. nejsou zletilí a neživí se sami), bude k částce 7.872,75 Kč připočtena částka 3x 2.624,25 Kč, tedy celkem bude nezabavitelná částka činit 15.745,50 Kč, po zaokrouhlení 15.746,- Kč.
Bohužel nevíme přesně jak zní exekuční příkaz vydaný exekutorem, nicméně řešením může být buď domluva se zaměstnavatelem případně i s účetním oddělením zaměstnavatele, který není oprávněn zadržovat celou Vaši mzdu, nebo podání návrhu na částečné zastavení exekuce, a to z důvodu dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu ve spojení s ust. § 268 odst. 4 občanského soudního řádu. Důvodem by bylo postižení mzdy v širším rozsahu než povolují právní předpisy.
Návrh na částečné zastavení exekuce je potřeba podat exekutorovi. K tomu, zda zaměstnavatel na základě doručení kopie tohoto návrhu uvolní Vaši mzdu v částce odpovídající nezabavitelné částce, se bohužel nedokážeme vyjádřit.
Závěrem bychom také doporučili, abyste si zřídila tzv. chráněný účet, na který Vám bude připisována nezabavitelná částka mzdy. O založení účtu je potřeba požádat banku, u které chcete učet zřídit. Po vyplnění příslušných formulářů Vám banka účet založí zdarma. Tento účet nemůže být exekutorem postižen.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights