Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

exekuce a adresa na dávky

Vloženo: 13.09.2022
Text otázky: 

Dobrý den, mám jeden dotaz. Jsem samoživitel, je mi 53 a budu bez práce od Nového roku, mám dceru 12 let A mám exekuce. Nikdy jsem nežádal žádné dávky, ani jsem je vlastně ani nepotřeboval nebo ani nechtěl, ale situace se velice a velmi rychle mění, již nyní jsem měl malý příjem. Chci požádat o dávky i o tu 5ti tisícovku Ale když uvedu skutečný pobyt – dozví se to exekutor ? jsem z malinkaté vesnice, žijeme v pronájmu a do města je to neblíže 15-25km (např. do Varů 25km). A není tu žádná, práce, nic a v mém věku….. i dcera jezdí busem 6km do školy. Děkuji za odpověď
Text odpovědi:
Dobrý den,
nelze vyloučit, že se exekutor dozví o místě Vašeho skutečného pobytu. Může se tak stát i nezávisle na výplatě dávky. Nelze vyloučit ani to, že se exekutor dozví i o výplatě Vám poskytnutých dávek. Některé dávky pak exekutor postihnout v exekuci může, jiné, jako například příspěvek na bydlení, exekutor postihnout nemůže. Stejně tak ani jednorázový příspěvek ve výši 5.000,- Kč nepodléhá exekuci. Pokud však bude tento příspěvek vyplacen na obstavený účet, bude pravděpodobně tato částka zahrnuta mezi finanční prostředky postižené exekucí. Rovněž můžete zvážit podání návrhu na odklad exekuce dle ust. §266 občanského soudního řádu, dle kterého může soud na návrh odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen.
Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights