Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Exekuce manžela

Vloženo: 30.01.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, s manželem jsme se brali v srpnu 2016. Již v této době měl exekuce na plat. Nyní po svatbě tento stav pokračuje - stále se mu stahují peníze z výplaty, která je ale už tak dost malá. Exekuce vznikly vesměs v roce 2010,2011, jenom jedna a to ohledně výživného na dceru vznikla v roce 2016 - po svatbě, ostatní před svatbou. SJM nemáme rozděleno. Jelikož mám slušný plat a výplata chodí na můj účet, chci se zeptat, jestli je možné, že mi exekutor "sáhne" na účet či výplatu. Ptám se hlavně z toho důvodu, že manžel má exekuce celkem 3 - na 11 000, 60 000 a 40 000 a jeho plat je základních 11 000, čili splátky nebudou zřejmě veliké. Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
u závazků jednoho z manželů, které tento manžel převzal ještě před uzavřením manželství a u dlužného výživného lze exekučně postihnout prostředky nacházející se na peněžním účtu druhého z manželů, tedy na Vašem účtu. Pro takové závazky však již nelze postihnout např. mzdu druhého z manželů.

 
Peníze na účtu je v tomto případě možné postihnout jen do výše, která by Vašemu manželovi z Vašeho účtu připadla, kdyby došlo ke zrušení a vypořádání společného jmění manželů (to se děje ve většině případů hlavně při rozvodu manželství). Takové (hypotetické)  "zrušení" a " vypořádání" společného jmění by v exekučním řízení provedl exekutor, který by matematickým výpočtem došel k částce, na kterou by měl Váš manžel z Vašeho účtu nárok a kterou je tedy možné z Vašeho účtu exekučně strhnout.
Obecně platí, že každému z manželů náleží při zrušení a vypořádání společného jmění jedna polovina společného jmění.
 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights