Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Exekuce na spořící účet manželky.

Vloženo: 25.11.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Hezký den přeji, má vnučka se letos provdala za muže, který jí nesdělil, že řádně neplatí výživné na své děti z předešlého manželství. A samozřejmě si nenechala při sňatku zpracovat tzv. Vypořádání majetku v manželství. Co jsem informativně zjistil, tak nynější manžel dluhy na výživném má od roku 2018, tzn., že tyto měl již před nynějším manželství tj. v letošním roce. Exkutor však odstavil její osobní spořící účet pokud její manžel nazaplatí dluhy na výživném z předešlého vztahu. Ptám se: je toto možné? A co udělat, aby má vnučka vlastně nemusela platit tzv. ze svého, dluhy svého manžela z předešlého manželství. Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den, 
pokud jsou na spořícím účtu uožené pouze výlučné prostředky Vaší vnučky, tedy nebyly na něj placené prostředky ze SJM, exekutor nemůže tento spořící účet postihnout. V takovém případě může Vaše vnučka podat návrh na čátečné zastavení exekuce.
V případě, že jsou na tomto spořícím účtu uložené také prostředky SJM, lze spořící účet a prostředky na něm postihnout pouze do výše, která by při vypořádání SJM náležela manželu vnučky. 
Mgr. Erika Turzová Baloghová
 
 
 
 

Partneři

 

European Digital Rights