Aktuálně (leden 2023) pro Vás máme
novou podobu webu programu Právní poradna IuRe. Tady je pak nová on-line poradna.Níže uvedené již slouží pouze jako archiv.
Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"
Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory
Hezký den přeji, má vnučka se letos provdala za muže, který jí nesdělil, že řádně neplatí výživné na své děti z předešlého manželství. A samozřejmě si nenechala při sňatku zpracovat tzv. Vypořádání majetku v manželství. Co jsem informativně zjistil, tak nynější manžel dluhy na výživném má od roku 2018, tzn., že tyto měl již před nynějším manželství tj. v letošním roce. Exkutor však odstavil její osobní spořící účet pokud její manžel nazaplatí dluhy na výživném z předešlého vztahu. Ptám se: je toto možné? A co udělat, aby má vnučka vlastně nemusela platit tzv. ze svého, dluhy svého manžela z předešlého manželství. Děkuji.
Dobrý den,
pokud jsou na spořícím účtu uožené pouze výlučné prostředky Vaší vnučky, tedy nebyly na něj placené prostředky ze SJM, exekutor nemůže tento spořící účet postihnout. V takovém případě může Vaše vnučka podat návrh na čátečné zastavení exekuce.
V případě, že jsou na tomto spořícím účtu uložené také prostředky SJM, lze spořící účet a prostředky na něm postihnout pouze do výše, která by při vypořádání SJM náležela manželu vnučky.
Mgr. Erika Turzová Baloghová