Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Exekuce v rodině

Vloženo: 02.12.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,
na mého otce byla uvalena exekuce od finančního úřadu a nyní další od banky.
Moje matka o ničem netušila a zjistila to až ve chvíli, kdy měla blokaci na účet i ona (pouze z banky). Momentálně máme zastavený majetek (nemovitost, pole...).
Je mi jasné, že v rámci SMJ může tedy napadnout banka i fin.prostředky mojí matky.
Moje otázka ale zní: trvalé bydliště máme všichni tři plnoleté děti na stejné adrese jako matka s otcem. Můžou být v ohrožení naše finanční prostředky, když máme stejné trvalé bydliště? Může je po nás exekutor či někdo další vymáhat? Může být v budoucnu ohrožena naše bonita - např. hypotéka do budoucna?
Situace je popsaná velmi stručně, doufám že postačí pro Vaší obecnou odpověď.
Děkuji a přeji hezký den

Text odpovědi: 

Dobrý den,

exekutor může exekucí postihnout pouze majetek dlužníka, kterým je ve Vašem případě Váš otec resp. také matka.
Co se týká majetku zletilých dětí, tento do exekuce spadat nebude. Exekuce se Vás a Vašeho majetku (movitého či nemovitého) nedotýká. Na věci pak nic nemění ani společný trvalý pobyt.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights