Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Inventura. Neplacené volno nebo překážka na straně zaměstnavatele

Vloženo: 09.12.2021
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den rád bych se zeptal zda má zaměstnavatel nárok v případě, že v pracovní den provádí inventuru nařídit dovolenou, neplacené volno případně napracování směny, případně zda se jedná o překážku na straně zaměstnavatele když se jedná o klasický pracovní den.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

inventura by dle našeho názoru měla být pro zaměstnance, kteří se nepodílejí na inventuře samotné považována za překážku v práci na straně zaměstnavatele. Na tuto situaci a na náhradu mzdy je tedy potřeba vztáhnout ust. § 208 zákoníku práce. Zaměstnanci by tak měla náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights