Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

neoprávněná exekuce a nečinnost exekutora.

Vloženo: 25.03.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

po odeslání mé předchozí otázky do poradny jsem zde nalezl vyjímky po rozhodnutí soudu dle par.414 odst.1,odst.2.ins.zákona,že osvobození se netýká:Peněžitého trestu nebo jiné majetkové sankce která byla dlužníku uložena v trestním řízení pro úmyslný tr.čin.Dotaz zní:Jsou náklady trestního řízení: peněžitým trestem nebo jinou majetkovou sankcí která byla dlužníku uložena v trestním řízení pro úmyslný trestný čin?Náklady trestního řízení jsou onou exekucí o kterou jde.Zádný trest nebo sankce mi nebyla uložena.Pouze exekuce za náklady trestního řízení.INS.řízení mi bylo zahájeno 1.7. 2015.Exekuce nebyla součástí INSOLVENCE.Dne15.4.2016 mi přišlo zdělení,že pohledávka byla předána krajským soudem v českých budějovicích soudnímu exekutorovi.Tedy áž skoro rok po zahájení oddlužení.Děkuji za odpověd s pozdravem Jiří

Text odpovědi: 

Dobrý den,

neznáme podrobnosti případu, proto uvádíme pouze obecnou informaci. Náhrada nákladů trestního řízení není součástí trestní sankce za trestný čin, kterým byl pachatel uznán vinným. Z hlediska insolvenčního řízení se však tato pohledávku, která se svou povahou nejvíce blíží náhradě majetkové škody, která státu vznikla z důvodu nutnosti provedení trestního řízení (k tomu viz například judikát Nejvyššího soudu ze dne 27.6.2019, sp. zn. 29 ICdo92/2017).

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights