Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

OSVČ a exekuce

Vloženo: 28.10.2020
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den. Chci požádat o radu ohledně dvou exekucí, které mám. Jedna je za zdravotní pojištění a druhá za nebankovní úvěr. Celkem to je cca 100 000,- Kč. Před první vlnou koronaviru jsem splácel na každou z exekucí 1000,- Kč, ale díky situaci Covid-19 jsem neměl dostatečný příjem na další splátky. Teď jsem si otevřel živnost a splácet bych mohl. Jde mi ale o to, že si nemůžu dovolit aby mi exekutoři nechávali jen minimum. Splátkový kalendář jsem měl, ale stejně mi zablokovali účet na danou částku. Takže hlavní problém který řeším, je že potrebuji fakturovat a posílat splátky přijatelné výše. Pokud objednavateli vystavím fakturu, může exekutor částku blokovat a to i když bude vyplacená hotově? Jak je možné prosím vás vyřešit tuto situaci tak abych mohl fakturovat a splácet částky které mne nezatíží natolik abych nemohl platit nájemné a nezbytné věci.
Děkuji předem a s pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,

jeden ze způsobů provedení exekuce je také přikázání pohledávky povinného vůči jiné osobě. Nelze tedy vyloučit, že by exekutor k takovému provedení exekuce přistoupil.
Je zde možnost pokusit se o dohodu s oprávněným a s exekutorem a nabídnout pravidelné měsíční splátky k umoření dluhu. Na uzavření takové dohody ovšem není právní nárok.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights