Aktuálně (leden 2023) pro Vás máme

novou podobu webu programu Právní poradna IuRe.

Tady je pak nová on-line poradna.

Níže uvedené již slouží pouze jako archiv.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

pokuta z roku 2017

Vloženo: 26.12.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, letos v řijnu se mi ozval exekutor, že chce vymáhat pokutu 1500 za překročení rychlosti o 10 km/h z roku 2017 chce celkem 8250 (1500 pokuta zbytek asi za ty roky čekání) Rád bych požádal o info zda vymáhání po 4 letech není náhodou nějaké divné a zda už to nemá být promlčené. Pravdou je že jsem již polovinu uhradil ale stále mi všichni říkají, že vymáhání po tolika letech je promlčené. děkuji za informaci, nedaří se mi totiž odpověď najít na volně přístupných serverech. děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ve smyslu ust. § 640 občanského zákoníku se právo přiznané orgánem veřejné moci promlčí za deset let ode dne, kdy mělo být dle rozhodnutí plněno. To znamená, že lze exekuci zahájit do deseti let ode dne kdy mělo dojít k plnění dle vykonávaného rozhodnutí. pokud tedy došlo k zahájení exekuce po čtyřech letech ode dne vydání rozhodnutí, je zřejmé, že nárok promlčen nebyl a exekuci lze provést.

Mgr. Erika Turzová Baloghová