Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Právo na náhradu mzdy u DPČ

Vloženo: 10.11.2020
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
Jsem studentkou vysoké školy a zároveň už rok pracuju na DPČ v jedné společnosti. Momentálně jsem v říjnu odpracovala tolik, aby můj měsíční výdělek byl více než 3000 kč. Každý měsíc se mi tedy z platu strhává sociální a zdravotní pojištění.
Na konci října jsem z důvodu nemoci nemohla chodit do práce, takže jsem si nechala vypsat neschopenku, na kterou bych měla mít nárok. Jednalo se o 9 pracovních (11 kalendářních) dní. Tato náhrada mzdy za pracovní neschopnost mi nebyla proplacena.
Ma otázka tedy zní: Mám opravdu nárok na náhradu mzdy za dny, kdy jsem měla právě vypsanou eneschopenku? Jedná se o první neschopenku, kterou jsem v této společnosti měla.
Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud Váš příjem přesáhl 3.000, -Kč měsíčně, jste účastna nemocenského pojištění a také máte nárok na náhradu mzdy za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights