Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

Vloženo: 24.12.2021
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, opakovaně jsem projevil zájem o převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, včetně členské schůze, v době do 31. 12. 2020. Družstevní dům byl postaven do roku 1991. BD však svou povinnost nesplnilo. Rád bych se dotázal, jakým způsobem zajistit nápravu. Nejsem bohužel dostatečně solventní. Nějaká forma trestního oznámení? Předem děkuji za reakci.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

neznáme podrobnosti Vašeho případu, proto podáváme obecnou informaci.
Žádost o převod bytu je potřeba podat představenstvu bytového družstva, který by tuto žádost měl zařadit jako bod členské schůze bytového družstva. Pokud členové družstva na členské schůzi schválili převod bytů do osobního vlastnictví, mělo by dojít k vypracování prohlášení vlastníka domu, na základě kterého by došlo k rozdělení domu na jednotlivé byty. Po zápisu bytových jednotek do katastru nemovitostí je možné byty převést do osobního vlastnictví těch členů družstva, kteří o převod vlastnictví bytu projevili zájem.
Zároveň doporučujeme také nahlédnout do stanov družstva, zda tyto převod bytu do osobního vlastnictví upravují a jakým způsobem.
V případě, že Vám vznikl nárok na převod bytu do osobního vlastnictví, avšak družstvo je v tomto ohledu nečinné, je možné soudu podat žalobu na stanovení povinnosti bytového družstva k převodu bytu do Vašeho osobního vlastnictví.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights