Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Přímá platba z důchodu

Vloženo: 14.08.2022
Text otázky: 

Dobrý den, můj bratr má na důchod několik exekucí. Výše jeho důchodu dnes činí 8410,- Kč. Bydlí v obecním bytě, nájem 5000,- Kč. Stává se, že když má 1x za rok alkoholové období, "zapomene" 2-3 měsíce nájem platit a důchod propije. Potom jeho dluh na bydlení zaplatím já. Je možné, aby mu 5 000,- Kč vůbec nepřišlo do ruky a rovnou se zasílaly na OÚ dané obce? Bratr by s tímto řešením souhlasil. Podotýkám, že bratr nemá účet u banky, což asi vylučuje využití SIPO. Děkuji za odpověď. OM
Dobrý den, varianta může být napříkald ta, že by důchod chodil na účet někoho jiného (napříkald vás) a vy byste následně rozesílala nájem a vyplácela mu zbytek peněz. Další možností by pak mohlo být omezení svéprávnosti bratra pokud jde o nakládání s finančními prostředky, kdy by pak peníze spravoval jeho opatrovník. O omezení svéprávnosti by ale musel rozhodnout soud. S pozdravem, Jan Vobořil

Partneři

 

European Digital Rights