Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Prodej vozidla v exekuci.

Vloženo: 04.08.2020
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den. Asi před měsícem jsem prodal své 13 let staré vozidlo za cenu 50.000,- Kč. S kupujícím jsem sepsal kupní smlouvu, tento mi předal polovinu částky. Auto jsem mu předal. Druhou polovinu doplatil dle dohody. Došlo tedy k uhrazení celé částky. Utržené peníze jsem už použil. Dohodli jsme se , že vozidlo půjdeme přepsat. Ovšem v rozmezí dvou dnů jsem obdržel doporučený dopis od exekutora, že je na mne uvalena exekuce. Můj dotaz zní. Je prodej platný a vozidlo mohu přepsat, aniž bych sebe nebo kupujícího vystavil nějakým problémům? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že jste vozidlo prodal ještě předtím, než Vám exekutor doručil vyrozumění o zahájení exekuce. Pokud tomu tak je, měl by být prodej vozidla, s ohledem na ust. § 44a exekučního řádu, platný. Ve smyslu tohoto ustanovení totiž dlužník nesmí nakládat se svým majetkem teprve po doručení vyrozumění o zahájení exekuce.
Pokud však do dnešního dne nedošlo k přepisu vozidla v registru vozidel, nelze vyloučit, že exekutor bude žádat vydání tohoto vozidla. V takovém případě budete muset prokázat, že k prodeji vozidla došlo dříve, než jste vyrozumění obdržel.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights