Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Prosím o radu

Vloženo: 03.12.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,

Prosím o radu, jak postupovat v záležitosti mého otce. Již dlouhou dobu je mu srážena z důchodu exekuce a další jsou bohužel v pořadí. Tuto skutečnost jsem zjistila až po onemocnění mé matky, která bohužel loni v červenci nemoci podlehla. Po sražení exekuce mu zbývá něco málo přes 12 000,-Kč a z toho zaplatí podnájem v garsonce, který jsem mu sehnala, jelikož o byt přišli právě díky dluhům. Zbývá mu tedy cca 6000,- Kč na živobytí, samozřejmě mu jezdíme nakupovat, jelikož by doslova živořil, ale sama mám tři děti a díky nejmladšímu synovi, který bývá velice často nemocný jsem musela zůstat doma, protože zaměstnavateli se těžko vysvětlovalo, že se synem nemá kdo zůstat doma (syn 4 roky) , čili pracuje pouze manžel.

Nyní přišel dopis od exekutora, jak na jméno otce, tak na jméno zemřelé matky (podotýkám, že o mrtí exekutor ví, jelikož to bylo zapsáno na dopisní obálce přímo v adrese). "příkaz k úhradě nákladů exekuce" ve výši 10 660,10 Kč a to i přes to, jak jsem se v dopise dočetla, že již exekutorovi byla odměna ve výši 12 720,- Kč přiznána předcházejícími příkazy k úhradě nákladů exekuce.

Nyní se prosím ptám. Jelikož nemám vůbec ponětí kam se obrátit, co s tím mám dělat? Otec má 71 let, z toho, co mu zbude z důchodu to opravdu nezaplatí a já díky své situaci mu nemohu sama pomoci.
Co se stane, pokud tu částku nezaplatí a další otázka zní, co se stane, pokud otec do své smrti exekuce nestihne zaplatit? Přepadá na děti automaticky dluh? Jak se pak mám zachovat? Mohu se vzdát dědictví?
Moc prosím o radu a předem děkuji za Váš čas a odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda tedy odměna exekutora byla či nebyla plně uhrazena. Příkaz k úhradě nákladů exekuce by měl obsahovat vyčíslení odměny exekutora. Nelze vyloučit, že celková odměna exekutora činí 22.000, -Kč a z této částky již tedy bylo 12.000, -Kč uhrazeno. Ohledně aktuální výše odměny exekutora, jejího výpočtu a určení částky, kterou na odměně zbývá uhradit, doporučuji abyste se obrátila s písemným dotazem na exekutora.
V případě, že odměna exekutora ještě nebyla uhrazena a Váš otec nemá možnost tuto uhradit, bude exekuce probíhat až do doby dokud nebude i odměna exekutora zcela uhrazena.
V případě úmrtí Vaše otce na Vás jeho dluhy můžou v rámci dědictví přejít. Pokud by se tak mělo stát, je jedinou možností po otci nedědit, tedy odmítnout dědictví.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights