Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Smlouva o zrizeni predkupniho prava cloveka v exekuci

Vloženo: 07.11.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den. Dotaz: kdyz jeden spoluvlastnik nemovitosti ma exekuce /vidime to katastru/, lze s jeho spolupraci a souhlasem vytvorit smlouvu o zrizeni predkupniho prava pro jineho spoluvlastnika a bude tato smlouva akceptovana Katastral. uradem a exekutorem?
Dekuji za odpoved. Vonkova

Text odpovědi: 

Dobrý den,

máme za to, že s ohledem na ust. § 44a odst. 1 exekučního řádu již nelze předkupní právo zřídit, nebo se tak alespoň nemůže stát bez souhlasu exekutora. V případě, že hrozí prodej spoluvlastnického podílu a máte zájem o jeho koupi, doporučujeme obrátit se na exekutora a domluvit s ním a s povinným případný prodej spoluvlastnického podílu.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights