Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Srážka ze mzdy sražená jako přednostní zaslaná na nepřednostní exekuci

Vloženo: 30.03.2022
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Text otázky: 

Dobrý den, v lednu jsem zaplatila v rámci Milostivého léta přednostní exekuci. Zaměstnavatel mi přesto provedl srážku ze mzdy na tuto exekuci, ale exekutor ji vrátil celou zpět na účet zaměstnavatele. Ten ji pak v plné výši (bez přepočítání) poslal na další (nepřednostní) exekuci. Rozdíl ve srážkách mezi přednostní a nepřednostní exekucí v tom měsíci činil 3.416,- Kč. Podle mého názoru a názoru insolvenčního advokáta měla mzdová účetní přepočítat exekuci a zaslat jen nepřednostní. Jak mám postupovat, protože já chci ten rozdíl zpět.
Text odpovědi:
Dobrý den, Ve smyslu ust. § 281 občanského soudního řádu nelze provádět srážky ze mzdy ve vyšším rozsahu, než dovolují ustanovení zákona. V případě, že Vám zaměstnavatel provedl srážku vyšší, než je stanoveno zákonem, můžete zaplacení rozdílu mezi skutečně sraženou částkou a částkou, která měla být sražena dle zákona požadovat po zaměstnavateli. Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights