Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Trestní oznámení

Vloženo: 24.08.2022
Text otázky: 

Dobrý den, je mi 58 let, mám ID 2.st. a bydlím v menším městečku. Dostala jsem být v městské bytovce určené pro seniory. Bydlím zde 2 roky. Jsem velmi nespokojená. Pod okny postavil úřad klubovnu pro Junáka, za domem je střelnice, která je v provozu skoro nonstop. Starosta městečka ji nechce zrušit , i přes petice občanů, a tak jsme tu stále jak na bojišti. V bytovce uklízí jeho známá, která neuklízí a dělá pouze rozbroje. Mám diagnostikovanou úzkostně depresivní poruchu a tak žádám celé dva roky o jiný byt. Jedná se mnou jako s kusem hadru. V loňském roce jsem musela být hospitalizována na 8 týdnů kvůli žlučníku a následně i na psychiatrii. Nezvládám situaci a tak jsem byla opět minulý týden hospitalizována kvůli žlučníku. Za dva měsíce jdu na operaci. Starosta nechce moji situaci řešit, jeho to vůbec nezajímá. Mám tedy pod okny děti, z pravé strany střelnici a zezadu je koupaliště. V bytovce jsou neřešené technické závady a strašné mezilidské vztahy. Po každé hospitalizaci mám v propouštěcí zprávě, že toto prostředí není pro mě vhodné. Když jsem se ozvala, tak mi sdělil, že o takové občany nestojí a ať se vrátím tam, odkud jsem přišla. Tento starosta je velmi zkorumpovaný a do voleb už nekandiduje. Jenže celá rada i zastupitelstvo je proti mně naočkované. Zvažuji trestní oznámení pro ublížení na zdraví. Prosím o radu. Děkuji předem. Osobně se zastavit nemohu, jsem zdaleka. S. M.
Text odpovědi: Dobrý den, uvedený dotaz bohužel z větší části nespadá do tématického zaměření této poradny, která se zaměřuje na seniorské problémy s dluhy, exekucemi, nájemním bydlením, případně pracovním právem. Problémy, o nichž píšete se spíše týkají mezilidských vztahů, případně okolí nájemního domu. S čím bychom vám příapdně mohli pomoci je otázka nekvalitního úklidu v bytovce, případně špatného technického stavu. Pokud jde o úklid, tak ten by samozřejmě měl odpovídat tomu, za co platíte jako nájemníci. Pokud tomu tak není, měla byste úklid reklamovat a ideálně se v této věci spojit s dalšími obyvateli domu. Co se týče technického stavu, tak záleží na konkrétních závadách - některé má odstranit pronajímatel, některé nájemce na své náklady (běžnou údržbu a drobné orpavy). Návod jaké opravy kam spadají lze najít v nařízení vlády zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308. Pokud jde o problémy enspadající do naší poradny, doporučuji kontaktovat některou z občanských poraden: https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny, případně se obrátit na advokáta: https://vyhledavac.cak.cz/. S pozdravem, Jan Vobořil

Partneři

 

European Digital Rights