Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Výpověď ze zaměstnání ze strany zaměstnance

Vloženo: 21.05.2020
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den.
Prosím o radu ohledně možnosti výpovědi ze strany zaměstnance. Jsem již delší čas v pracovní neschopnosti, přestala jsem zvládat stresové prostředí v zaměstnání a docházím na terapii. Lékařem mi byla doporučena změna zaměstnání. Nyní mám možnost nové práce a proto bych ráda stávající pracovní poměr ukončila, ale obávám se, že mi stejně jako ostatním kolegům bude zaměstnavatel dělat problémy (nepodepíše dohodu o ukončení pracovního poměru, finanční postihy, vytváření špatných podmínek pro výkon práce do skončení výpovědní lhůty apod.) Chtěla bych proto dát výpověď dokud jsem v pracovní neschopnosti a už se do zaměstnání nevrátit (a nastoupit na jiné místo). Můžete mi prosím poradit? Mohu dát výpověď během pracovní neschnopnosti? Bude mi běžet výpovědní lhůta i při trvání PN a od kdy? Když odejdu jinam, může mi zaměstnavatel kromě neomluvené absence i jiným způsobem uškodit? A je možné tomu nějakým způsobem předejít?

Předem vám moc děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

jako zaměstnanec můžete výpověď podat i v průběhu pracovní neschopnosti. Výpovědní lhůta počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci v němž byla výpověď zaměstnavateli doručena.

Jak se za dané situace zaměstnavatel zachová, bohužel nemůžeme předvídat. Pokud by Vás krátil na Vašich zákonem zaručených právech, můžete jej písemně vyzvat k nápravě a pokud k ní nedojde, máte možnost obrátit se se svým nárokem na soud.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights