Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Zabaveni řidičského oprávnění

Vloženo: 03.11.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den.Exekutorka mi zabavila ridičský průkaz protože dlužím na alimentech jsem ale řidič s povolání!!Zabavila mi ho v době kdy jsem byl zaměstnaný jako řidič ale dlouhodobě v pracovní neschopnosti.Podal jsem návrh na zrušení exekuce z důvodů že ř.p. potřebuju nezbytně k uspokojení svých základních potřeb jak je uvedeno v zákoně,exekutorka mi žádost zamítla s tím že je se zaměstnavatelem v kontaktu a ten jí řekl že semnou rozváže pracovní poměr,už jsem práce schopný opravdu jsem dostal výpověď as evidoval se na Úřadu práce jelikož ale nic jiného než řidiče delat neumím tak mi vlastně exekutorka znemožňuje si najít práci!!Nemám u sebe řidičák a nikde mi bez něj práci nedají nebudou čekat než mi exekutorka odblokuje řidičák.Exekutorka mi napsala že mi ho odblokuje "možná" až ji doložím že nekde pracuji jako řidič ale jak to mám udělat bez řidičáku?Mám i profesní průkaz a jezdil jsem s náklaďáky.Psal jsem i na exekutorskou komoru ale přišla odpověd s tím v jakých případech se řidičák zabavit nesmí ale to já vím a žadal jsem o to ale marně ani Úřad práce se s tím nesetkal a nevedí jaké potvrzení mi dát abych mohl mít řidičák u sebe a najít si práci.Prosím můžete mi poradit kam se obrátit a jak s této zoufalé situace ven? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle § 71a odst. 4 zákona č. 120/2001 Sb. zruší exekutor exekuční příkaz pozastavením řidičského oprávnění, prokáže-li povinný, že k uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, nezbytně potřebuje své řidičské oprávnění. V tomto ustanovení zákona není zakotvena povinnost, že byste již musel mít přislíbeno zaměstnání, podstatné je, že jej potřebuje k uspokojování základních potřeb své rodiny. Domníváme se, že předložení kopie pracovní smlouvy (nejlépe nejen té z posledního zaměstnání, ale i ze zaměstnání předchozích, aby bylo zřejmé, že tuto práci vykonáváte dlouhou dobu) je dostatečným důvodem pro to, že řidičské oprávnění nezbytně potřebujete k výkonu práce a získání obživy, což by mělo i přispět k rychlejšímu splacení dluhu a pravidelnému placení výživného. Pokud by to bylo možné, požádejte úřad práce o vystavení potvrzení, že aktivně hledáte práci řidiče z povolání. Pro získání této práce a rychlému nastoupení do práce, jestliže Vám bude nabídnuta, potřebujete platné řidičské oprávnění, bez něj se proto nemůžete o práci řádně ucházet.
 
Nepíšete, zda jste podal odvolání proti rozhodnutí exekutora. Doporučujeme proto podat návrh na zrušení exekučního příkazu opětovně, a pokud exekutor exekuční příkaz nezruší, podejte odvolání. Odvolání bude řešit soud a ten by mohl mít jiný právní názor než exekutor a Vašemu návrhu by proto mohl vyhovět.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights