Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Zastavena ex3kuce

Vloženo: 12.03.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,

V srpnu 2020 jsem si podala žádost na zastavení exekuce a nastavila splátkový kalendář. Exekuce mi byla pozastavena na půl roku, jenomže já exekuci zaplatila hned po uznání odložení. Teď už je to půl roku, kdy zaběhla lhůta. Chci se zeptat, protože tam vznikl preplatek skoro 11000,- zda mi exekutor preplatek konečně po půl roce vrátí, protože údajně nemohl exekuci dříve zaplatit či si vznikly preplatek nechá? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

v případě, že bude exekuce ukončena a zaplatila jste více, než byla vymáhaná částka, máte nárok na vrácení tohoto přeplatku. V opačném případě by se jednalo o bezdůvodné obohacení exekutora. V případě, že by exekutor vyplatil tuto částku oprávněnému, došlo by k bezdůvodnému obohacení oprávněného. V tom případě byste pak mohla vrácení této částky požadovat po oprávněném.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights