IuRe má tři nová videa k úspěšným kampaním

Na ceremonii předávání Cen Velkého Bratra za rok 2012 jsme představili naše 3 zbrusu nová videa týkající se našich úspěšných kampaní. Protože za těmito úspěchy stojí mnohdy naše dlouholetá práce, rozhodli jsme se jim věnovat náležitou pozornost. Nechtěli jsme, aby tyto, pro nás velmi významné, úspěchy zapadly mezi novinkami na webu či sociálních sítích. Chtěli jsme, aby se co nejvíce našich podporovatelů, sympatizantů, fanoušků a přátel o těch úspěších dozvědělo a mohli se radovat s námi.

 

Představíme vám proto tyto úspěchy prostřednictvím 3 videí:

Konečně možnost pořídit si Opencard bez předávání osobních údajů magistrátu

  • Magistrát hlavního města Prahy konečně po dlouhých průtazích a nátlaku ÚOOÚ a nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) spustil od ledna 2012 pilotní provoz vydávání nového typu karty opencard. O možnosti pořídit si nyní již třetí typ opencard, tzv. Osobní kartu bez evidence, jsme vás informovali již na začátku loňského roku. Nový typ karty v sobě spojuje prvky klasické osobní karty a karty anonymní. Pod názvem osobní karta bez evidence se skrývá karta potištěná osobními údaji držitele. Tyto údaje ale již nebudou evidovány v žádných interních databázích. Podstatně se tak snižuje slídilský potenciál těchto karet při zachování nepřenositelnosti karty. Právě nepřenositelnost karty by tak měla zajistit, aby si držitelé nového typu mohli v Praze zakoupit předplatní kupony na MHD za stejnou cenu, jako je tomu u klasické osobní karty. Kartu je si je prozatím možné zařídit pouze ve Škodově Paláci na Jungmannově ulici. „Zavedení nového typu karty považujeme po odstranění špatně zabezpečených údajů z čipu opencard v roce 2007 a po zavedení anonymní opencard v roce 2008 za další velký úspěch naší kampaně za anonymní cestování, která se dosud soustředila zejména na opencard. A to i přes řadu výhrad, které k novému typu karty máme,“ řekl právník IuRe Jan Vobořil.

 

MapaKamer.cz aneb Šmírujeme slídily

  • Mapa kamerových systémů je součástí kampaně IuRe, ve které se už od roku 2005 snaží přispět ke vzniku nové právní úpravy používání kamer a také o posílení kontroly v této oblasti. Na konci roku 2012 jsme proto (prozatím v beta verzi) spustili interaktivní mapu kamer, která funguje na platformě OpenStreetMap, svobodné editovatelné mapě celého světa, kterou tvoří samotní uživatelé. Mapa by měla díky zapojení veřejnosti postupně mapovat umístění kamer ve veřejném prostoru na území celé ČR, ať už se jedná o kamery městské, dopravní nebo soukromé. Cílem je vytvořit obsáhlý přehled očí Velkého bratra, aby člověk věděl kde všude je sledován. Ohlídejme hlídače alespoň tak, že o něm budeme vědět!
  • mapa je přístupná a editovatelná na adrese www.mapakamer.cz

 

Ministerstvo vnitra musí díky podnětu IuRe připravit znění zákona o DNA (Můžeme věřit vzorkům DNA z místa činu?)

  • Po naší dlouholeté snaze vláda na zasedání dne 14. listopadu schválila podnět Výboru pro občanská a politická práva, jehož jsme členy, který požaduje přípravu nové legislativy týkající se DNA (usnesení č. 832 dostupné zde). Podnět, který zástupce IuRe, jakožto člen Výboru pro občanská a politická práva Rady vlády pro lidská práva, zpracoval v první verzi už na začátku roku 2010, byla schválena Radou vlády pro lidská práva v červnu 2010. Po dlouhých jednáních s Ministerstvem vnitra ležel podnět dlouho na vládě a čekali jsme na jeho projednání. Jsme proto rádi, že jsme se konečně dočkali, vláda podnět projednala a nařídila Ministerstvu vnitra, aby do konce října 2013 připravilo paragrafové znění zákona, který bude vycházet ze zásad formulovaných námi v IuRe.