TZ: Zrušení sKaret není jisté

Na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny, která začíná ve středu 7. srpna má být ve 3. čtení projednán návrh na zrušení systému sKaret. Podle občanského sdružení Iuridicum Remedium je jejich konec ohrožen poslaneckým pozměňovacím návrhem, který může znamenat do značné míry konzervaci současného stavu.

Poslanec Zbyněk Stanjura a poslankyně Lenka Kohoutová navrhli, aby se systém otevřel více bankám, které by mohly provozovat tzv. chráněné účty, kam by plynuly sociální dávky. Tyto účty by byly chráněny před exekucemi. Problémem je, že v tomto návrhu je před ostatními bankami preferována Česká spořitelna. Vytvoření nějakého konkurenčního prostředí tak bude spíše iluze,“ uvedl ředitel IuRe Jan Vobořil.

Pozměňovací návrh sice umožňuje lidem žádat změnu výplaty dávek. Pro ty, kteří tak ale aktivně neučiní, zůstanou zachovány účty u České spořitelny, na něž budou dávky vypláceny. „Bylo by přitom spíše logické a z pohledu zákona o ochraně osobních údajů také správné, aby došlo k přenastavení výplat způsobem, který si každý mohl zvolit předtím, než mu byla vnucena sKarta a smlouva s Českou spořitelnou,“ doplnil Vobořil.

IuRe s podporou Fondu Otakara Motejla kritizuje sKarty dlouhodobě. Právě na základě stížnosti IuRe projekt zkontroloval Úřad pro ochranu osobních údajů, který označil způsob předávání osobních údajů České spořitelně za nelegální a nařídil, aby byl projekt uveden do souladu se zákonem nebo ukončen. „Konstrukce, podle níž by se zpracování osobních údajů Českou spořitelnou mělo legalizovat pomocí jakési fikce souhlasu u lidí, kteří aktivně nebudou požadovat ukončení smlouvy s Českou spořitelnou, je nepřijatelná. V právu obecně platí, že mlčení neznamená souhlas. Nevidíme důvod, proč by tomu mělo být jinak v tomto případě,“ uvedl Vobořil.

IuRe nesouhlasí s názorem, že by zrušení sKaret znamenalo větší administrativní zátěž pro držitele karet, jak tvrdí pozměňovací návrh. „Jde jen o to, k jakému stavu se automaticky vrátíme. Buď necháme automaticky stav stávající a účty u České spořitelny s možností zvolit si jiný způsob výplaty dávek, což chce Stanjura s Kohoutovou. Nebo se vrátíme před projekt sKaret a automaticky budou dávky vypláceny tak, jak si lidé určili v minulosti, opět pokud se nerozhodnou jinak,“ doplnil Vobořil.

Dobrý nápad pozměňovacího návrhu v podobě chráněných účtů, kde by dávky byly ochráněny před exekucemi, je v sice dobrý, ale provedení považujeme za zbytečně složité. Podle našeho názoru by stačilo zakotvit povinnost bank vedoucích exekucí postižené účty, aby sociální dávky, které na účty chodí, vyplatily tomu, komu je dávka určena,“ uzavřel Vobořil.

Iuridicum Remedium oslovilo dnes poslance a poslankyně s výzvou, aby sKarty zrušili definitivně, a aby odmítli pozměňující návrh Stanjury a Kohoutové.

Ke stažení: