Avízo- veřejné vyhlášení nálezu u Ústavního soudu k problematice data retention

 Ve středu 22. 5. Od 9:30 proběhne u Ústavního soudu v Brně veřejné vyhlášení nálezu ve věci návrhu podaného skupinou 58 poslanců na zrušení legislativy, která upravuje povinnost operátorů uchovávat plošně provozní a lokalizační údaje o veškeré elektronické komunikaci pro potřeby zejména policie, ale i dalších orgánů. 
 
Návrh směřuje proti praxi plošného nevýběrového shromažďování údajů o veškeré komunikaci, ale i proti příliš širokým možnostem využívání těchto údajů či proti nedostatečným zárukám při jejich využívání.
Podání návrhu na konci roku 2017 iniciovala nevládní organizace Iuridicum Remedium, která se zabývá ochranou digitálních práv a zrušení praxe sledování elektronických komunikací dosáhla u ústavního soudu již v roce 2011. Ve spolupráci s poslanci z České pirátské strany se podařilo zajistit širokou podporu celkem 58 poslanců z celkem šesti parlamentních stran. Vyhlášení nálezu předcházelo březnové ústní jednání, na němž vystoupili zástupci policie, ministerstva vnitra, státního zastupitelství, operátorů či akademické obce. „Nařízení ústního jednání je vzácný krok, který ukazuje důraz na problematiku ochrany soukromí v digitálním světě ze strany ústavního soudu,“ uvedl k věci výkonný ředitel IuRe a právní zástupce navrhovatelů Jan Vobořil.