Poslední příležitost k nominaci svého Slídila za rok 2017 se blíží!

 Uzávěrka nominací Big Brother Awards 2017 je již 16.1.2018.
 
Nominace na nejzvědavější úřady, firmy nebo technologie v třináctém ročníku Big Brother Awards (Cena Velkého bratra) může veřejnost posílat přes web BigBrotherAwards.cz
Třináctý ročník cen udělovaných nevládní organizací Iuridicum Remedium (IuRe) největším slídilům bude mít i tento rok pět kategorií. Anticeny v kategorii Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého bratra doplňuje Snowdenova pozitivní cena pro ty, kteří se nějakým způsobem zasadili o snížení míry našeho sledování. 
 
 
V loňském roce získalo jednu z anticen například Ministerstvo obrany za návrh změny zákona o vojenském zpravodajství, jehož cílem bylo zavedení plošného sledování internetové komunikace. Další cenu pak společnost Home Credit za záměr analyzovat při schvalování úvěrů obsahy mobilních telefonů potenciálních klientů. „Jsme rádi, že právě u těchto dvou vítězů se podařilo docílit pozitivních změn, což je vedle upozornění na nové hrozby druhým hlavním cílem soutěže. Home Credit v reakci na udělení anticeny Firemní slídil přislíbil, že v přípravě zmíněné aplikace pokračovat nehodlá. Prosazení nových pravomocí vojenských zpravodajců se pak postavil do cesty odpor řady organizací i jednotlivců, kteří kritizovali zejména velmi vágní ustanovení zákona. Výsledkem je, že se nepodařilo schvalovací proces zákona před volbami dotáhnout do konce a minimálně prozatím tak spadl pod stůl. Věříme, že i díky udělení naší anticeny,“ uvedl jeden z organizátorů soutěže Jan Vobořil.
Z nominací veřejnosti vybere vítěze odborná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, akademiků a novinářů. 
 
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne dne 15.2.2018 v Holešovickém Studiu Alta.
Ceny Big Brother Awards, nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“, byly poprvé udělovány ve Velké Británii v roce 1998. V České republice byly předávány poprvé 28. října 2005 v divadle Na zábradlí a od té doby opakovaně každý rok. 
 

Partneři

 

European Digital Rights