Slibovaná transparentnost vyjednávání TTIP je švindl

Navzdory slibovanému zprůhlednění TTIP, kontroverzní obchodní úmluvy mezi EU a USA, Evropská komise již tak supertajný režim vyjednávání ještě zpřísnila. Komise po sérii úniků dokumentů rozhodla zastavit elektronické posílání TTIP materiálů členským vládám. Jediný způsob, jak se seznámit s texty TTIP je osobní navštěva bruselské čítárny. Vyjednávání TTIP je dlouhodobě kritizováno pro netransparentnost evropskou ombudsmankou, watchdogovými organizacemi i samotnými politiky. (1)
 
Organizace Iuridicum Remedium společně s ekologickou organizací Greenpeace Česká republika proto dnes spustily otevřenou výzvu žádající českou vládu o opatření, která zajistí transparentnost vyjednávání i rozhodování o TTIP a veřejný slib občanům, že odmítne takovou smlouvu, která by oslabila jejich práva nebo ochranu zdraví či životního prostředí.
 
Pavel Buršík, analytik kampaně Špatný vTTIP řekl: „61 procent Čechů netuší, co TTIP je. Otázkou zůstává, jak jsou na tom naši politici. Zdá se, že česká vláda přistupuje na vyjednávání, které nemůže efektivně kontrolovat a slibované zprůhlednění vyjednávání je švindl. Smlouva, která tak dalekosáhle zasáhne do našich životů, by měla být projednávána otevřeně, demokraticky a s informovaným souhlasem lidí, jejichž životů se dotkne. Současný režim vyjednávání to ale neumožňuje.
 
Jan Freidinger z Greenpeace ČR k tomu doplnil: „Netransparentní a utajené jednání o TTIP posiluje obavy, že smlouva torpéduje těžce vydobyté environmentální, bezpečnostní a pracovní standardy v Evropské unii. Česká vláda by proto měla svým obyvatelům nahlas slíbit, že nepodpoří žádnou smlouvu, která oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká.

Výzva požaduje po české vládě, aby se zasadila o tato opatření:

1) průběžné a včasné zveřejňování prozatímně dohodnutých částí textu úmluvy TTIP
2) neomezený přístup k textům úmluvy pro poslance Evropského parlamentu, umožňující texty prozkoumat a prodiskutovat
3) schvalování TTIP nejen Evropským parlamentem, ale také Parlamentem České republiky
4) veřejný slib občanům ČR, že odmítnete takovou smlouvu, která by oslabila jejich práva nebo ochranu zdraví či životního prostředí
 

Plné znění výzvy

http://vttip.cz/vyzva/
 
Kontakty:
Mgr. Petra Němcová, koordinátorka výzvy, Iuridicum Remedium, mobil: 739 162 968, e-mail: petra [dot] nemcova0atgmail [dot] com
Bc. Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, mobil: 603 443 140, e-mail: lukas [dot] hrabekatgmail [dot] com
 
Poznámky pro novináře:
(1) Vyjednávání TTIP začalo v červenci 2013, kdy k vyjednávacím textům mělo přístup pouze 13 z 751 poslanců Evropského parlamentu. V červenci 2014 evropská ombudsmanka nařídila vyšetřování transparetnosti TTIP. [1] V listopadu 2014 v důsledku obrovského veřejného tlaku Komise vyjednávání do jisté míry zprůhlednila, watchdogové organizace nicméně upozorňují, že opatření jsou pouze kosmetickými úpravami a zásadní problémy přetrvávají.

  • Vyjednávací dokumenty představují tisíce stran textu terminologie a technického obchodního jazyka, kterému drtivá většina lidí, včetně europoslanců, nerozumí.
  • Poslanci Evropského parlamentu si nemohou dělat žádné poznámky z textů, ke kterým se dostanou v bruselské čítárně a texty jsou dostupné pouze v angličtině – otázkou je, jak se s vysoce technickým textem vypořádavají neanglofonní poslanci.
  • Dostat 751 europoslanců do malé čítárny je velký logistický problém, resp. je to nemožné a přístup k dokumentům tak připomíná Potěmkinovu vesnici.
  • I když mají poslanci Evropského parlamentu k dokumentům za nedostačujících podmínek přístup, není jasné, jak by měly být informace, které získají, zpracovány – obsahy dokumentů nesmí být diskutovány, nesmějí k nim být kladeny otázky nebo být přezkoumány v parlamentním procesu, přístup k nim je možný pouze pod slibem mlčenlivosti.
  • Pro veřejnost se nic nezměnilo – nemá přístup k tzv. aktivním vyjednávacím textům, pouze k různým pozičním dokumentům Komise.

 

Související odkazy: