Vlna demokracie zdola v EU: Europetice proti americké a kanadské obchodní dohodě získala v rekordním čase milion podpisů

Zlomový okamžik v pro evropskou občanskou společnost nastal dnes ve čtvrtek 4. prosince 2014. V ten den podepsal miliontý občan EU petici proti kontroverzním obchodním dohodám TTIP (mezi EU a USA) a CETA (mezi EU a Kanadou). Stalo se tak pouhé dva měsíce od zahájení sběru podpisů, což je historicky rekordní jev. Kampaň podporuje více než 320 občanských společností, odborových svazů a spotřebitelských organizací ze všech 24 unijních států.
 
Obě dojednávané smlouvy mají ambice utvořit největší obchodní bloky na světě a jít mnohem dále za obchodní ujednání - sjednotit celé segmenty trhu a zvýšit práva cizích investorů. Úmluvy však hrozí přenést reálnou rozhodovací moc do rukou velkého byznysu, jehož zájmy by byly postaveny nad demokracii a řadu veřejných zájmů, mimo jiné bezpečnost potravin a výrobků, ochranu životního prostředí nebo spotřebitelů. Například obavy ze zaplavení Evropy americkými potravinami s růstovými hormony, neoznačenými GMO, karcinogenními pesticidy či chlorem ošetřeným masem mají oporu v materiálech z vyjednávání, často rovnou formulovaných požadavky byznysu. Mezi kritiky úmluvy TTIP patří kromě celé řady politiků, organizací, odborníků i zainteresované veřejnosti mj. ekonomové Jeffrey Sachs či Joseph Stiglitz.
 
Helena Svatošová z organizace Iuridicum Remedium, která se zabývá ochranou občanských práv, dodává: „Základem úmluvy je odstraňování netarifních překážek obchodu – to jsou různé předpisy a standardy na parametry výrobků v zájmu bezpečnosti, zdraví nebo ochrany životního prostředí. Ty jsou v EU a USA často dramaticky různé. Smysl by mělo sjednocovat čistě technické detaily a ve zbytku vzít za normu standardy vyšší, zpravidla evropské. Bohužel se ukazuje, že jednání směřují k opaku. Je velký tlak na odbourání evropských standardů, které jsou přejímány i jinde ve světě jako ty nejlepší.
 
Nejrizikovějším bodem obou úmluv je pak arbitrážní doložka – tzv. „mechanismus urovnání vztahů mezi investory a státy“ (ISDS). Ta by měla zabetonovat jako standard arbitrážní řízení, ve kterém mohou velké firmy žalovat suverénní demokratické vlády, pokud by zákony nebo politická rozhodnutí ohrozily jejich investice. Neprůhledně vedené spory však automaticky předpokládají nerovný vztah obou stran: stát nikdy nemůže být žalobcem, vždy pouze obžalovaným. Mnoho dalších problémů arbitráží spolu s jejich raketovým nárůstem vede k jejich celosvětové kritice. Česká republika se v roce 2013 umístila na třetím místě coby nejžalovanější stát hned za Argentinou a Venezuelou.
 
Kvůli zmíněným hrozbám přihlásila v červenci tohoto roku koalice Stop TTIP k registraci Evropskou občanskou iniciativu – europetici. Tento mechanismus byl do evropského práva zaveden jako prvek větší demokracie a po dosažení milionu podpisů mají petenti nárok na reakci Evropské komise a veřejné slyšení Evropského parlamentu. Evropská komise však protiprávně zamítla žádost o registraci europetice žádající zastavení jednání o TTIP a CETA nazvala nepřípustnou. Petici si však zorganizovaly různé iniciativy v koalici Stop TTIP "zdola" a Evropskou komisi čeká šetření evropské ombudsmanky a soud.
 
 
POZNÁMKY
Více informací o kampani proti TTIP:
http://www.vttip.cz/
https://www.facebook.com/vttip.cz
https://stop-ttip.org/about-the-eci-campaign/ (aj)
Volné fotografie k použití: https://www.flickr.com/photos/eci_ttip/
Pro zvětšení klikněte na obrázek: